Opravíme autá všetkých značiek

Prudké zmeny počasia, dážď a klesajúce teploty dajú autám v nasledujúcich mesiacoch zabrať. Prípravu auta na ochladenie sa neoplatí nechať na poslednú chvíľu ani podceniť.

Pozornosť si pred zimou zaslúžia stierače, v autoservise vám premerajú autobatériu, skontrolujú brzdy a, samozrejme, vymenia pneumatiky.

Stav batérie sa odporúča nechať pred zimou skontrolovať aj pri novších modeloch áut. S klesajúcou vonkajšou teplotou totiž klesá aj jej kapacita. Ak motor ťažšie štartuje, batériu treba nabiť alebo rovno vymeniť.

Pripravte sa aj na slabšiu viditeľnosť na cestách a na častejšie zrážky. Na jeseň a v zime budete častejšie používať stierače, preto je dobré pri jesennej údržbe vymeniť aj tie. Vplyvom tepla budú pravdepodobne gumičky na starých stieračoch po lete vysušené.

Kontrola kvapalín

Urobíme Vám základnú kontrolu prevádzkových kvapalín – skontrolujeme množstvo oleja, prípadne ho vymeníme, preveríme bod varu a množstvo vody v brzdovej kvapaline. Nechajte si skontrolovať aj množstvo a bod zamŕzania chladiacej kvapaliny. Ideálne je -25 až -30 stupňov. Do ostrekovačov môžete už s predstihom začať dolievať zimnú náplň, aby vám tá letná s prvými mrazmi nezamrzla.

Dôležitou súčasťou zimnej údržby je kontrola brzdového obloženia a kotúčov a kontrola osvetlenia vozidla.


Prezuť, aj keď nesneží

 

Ak pocestujete do horského prostredia, je namieste mať auto prezuté už v tomto čase. V miernejších podmienkach najneskôr do konca októbra.

Ešte pred prezutím je dobré skontrolovať výšku dezénu na zimných gumách. Tá by mala byť najmenej tri milimetre, odborníci však odporúčajú aspoň štyri. S takýmto dezénom sa nemusíte báť ani pri jazde po zimných cestách v okolitých krajinách, kde sú policajti na bezpečnosť jazdy v zime prísnejší.

Každá krajina má trochu inak nastavené podmienky jazdy po zimných cestách. Vo všeobecnosti však platí, že ak je cesta pokrytá vrstvou snehu alebo ľadu, nesmie sa na ňu vychádzať bez zimných pneumatík.

Pravidlá používania zimných pneumatík

 

Slovensko

Ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, zimné pneumatiky sú pre osobné autá povinné od 15. novembra do 31. marca. Predpísaná výška dezénu na zimných gumách je tri milimetre, odborníci však odporúčajú štyri milimetre. Ak auto neprezujete, okrem pokuty vám môže policajná hliadka zakázať pokračovať v jazde. Odtiahnutie vozidla ide, samozrejme, na účet vodiča.

Česká republika

Auto tu treba mať prezuté ešte skôr ako na Slovensku, už od 1. novembra. Povinnosť jazdiť na zimných pneumatikách platí pre cesty označené dopravnou značkou „zimná výprava“, ktorá je osadená aj na diaľnici D1. Minimálna hĺbka dezénu je štyri milimetre.

Poľsko

Povinnosť používať zimné pneumatiky nemá zakotvenú v zákone. Vzhľadom na poveternostné podmienky – tuhé zimy s množstvom snehu – sa však odporúčajú.

Maďarsko

Ani tu zimné pneumatiky zákon nepredpisuje. Povinnou výbavou v zime sú snehové reťaze. Ak ich nemáte, nemusia vám umožniť vstup do krajiny.

Rakúsko

Na bezpečnosť na cestách sú v Rakúsku prísni. Ak sa v čase od 1. novembra do 15. apríla vyberiete do Rakúska v letnej výbave, môžete „byť ľahší“ aj o 5000 eur. Taká je výška pokuty za jazdu po zasneženej vozovke na letných pneumatikách. Rovnaká sadzba je za nedodržanie minimálnej hĺbky dezénu. Tá je štyri milimetre.

GDPR - Ochrana osobných údajov

Dokument GDPR

 A-1 s.r.o.

adobe PDF 

Kde nás nájdete

Nájdete nás v bývalom areáli ZVT, Zvolenská cesta 5871, 974 05 Banská Bystrica.  Mapu vo väčšom rozmere nájdete na stránke kontakty

facebook

Spoľahlivý autoservis v Banskej Bystrici